Skip to Content

نمایندگان از پاسخ های ظریف به سه سوال قانع شدند

نمایندگان مجلس در جریان سوال حسینعلی حاجی دلیگانی و پنج تن از نمایندگان دیگر از محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه از پاسخ های وی قانع شدند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس تی وی نمایندگان در نشست علنی امروز (دوشنبه، 14 آبان ماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی سوال حسینعلی حاجی دلیگانینماینده شاهین شهر و پنج تن از نمایندگان دیگر از وزیر امور خارجه با موضوع پیگیری اموال بابک زنجانی در خارج از کشور با 115 رأی موافق، 63 رأی مخالف و 5 رأی ممتنع از مجموع 194 نماینده حاضر در جلسه از پاسخ های ظریف قانع شدند.

همچنین نمایندگان در جریان بررسی سوال حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده شاهین شهر از وزیر امور خارجه با موضوع چرایی عدم ارائه گزارشی در مورد برجام به مجلس با 119 رأی موافق، 58 رأی مخالف و 8 رأی ممتنع از مجموع 196 نماینده حاضر در جلسه از پاسخ های ظریف قانع شدند.

در ادامه نمایندگان پس از بررسی سوال حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده شاهین شهر از وزیر امور خارجه با موضوع توضیح علت توافق محرمانه با آمریکا با 112 رأی موافق، 66 رأی مخالف و 8 رأی ممتنع از مجموع 196 نماینده حاضر در جلسه از پاسخ های ظریف قانع شدند.

علی نجفی خوشرودی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی در تشریح سوال از ظریف، گفت: در اجرای ماده 207 آئین نامه داخلی مجلس سوال حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده شاهین شهر به همراه 5 تن از نمایندگان دیگر از وزیر امور خارجه در جلسه ای رسمی با حضور ظریف در کمیسیون مورد بررسی قرار گرفت.

نماینده مردم بابل در مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه موضوع سوال پیرامون عدم همکاری وزارت خارجه با قوه قضائیه برای ردیابی اموال بابک زنجانی در خارج از کشور بود، اظهار داشت: حاجی دلیگانی به نمایندگی از طرف نمایندگان سوال کننده با یادآوری این موضوع که دیپلماسی فعال جهت حفظ منافع جمهوری اسلامی از وظایف مسلم وزارت خارجه است، بیان داشت: چرا در ردیابی اموال و ارزهای خارج شده از سوی زنجانی با قوه قضائیه همکاری صورت نگرفته است.

وی افزود: نماینده شاهین شهر همچنین این موضوع را مطرح کرد که در توقیف اموال و شناسایی افراد مرتبط با جرائم و اموال ایشان در خارج از کشور چه اقداماتی انجام شده و چه موانع و مشکلاتی در شناسایی اموال و افراد مرتبط با زنجانی در خارج از کشور وجود دارد.

نجفی خوشرودی در ادامه با اشاره به پاسخ های ظریف در کمیسیون یادآور شد: وزارت خارجه در حوزه ارتباطات آشکار دیپلماتیک مسئولیت دارد در حالی که کلیه فعالیت های زنجانی در حوزه های غیر آشکار بوده و وزارت خارجه مسئولیتی در این خصوص ندارد از این رو درخواست قوه قضائیه برای هماهنگی ملاقات های هیات های مختلف مورد اجابت قرار گرفته است.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه حاجی دلیگانی از پاسخ به این سوال قانع نشد، گفت: طبق آئین نامه سوال ملی تشخیص داده شده و گزارش آن جهت اعلام وصول به صحن علنی ارسال شد.

وی همچنین با اشاره به سوال دوم حاجی دلیگانی از ظریف خاطرنشان کرد: موضوع سوال بعدی درباره این بود که براساس چه مجوز قانونی بعد از اجرایی شدن برجام توافق محرمانه با نماینده آمریکا امضا شد.

نجفی خوشرودی ادامه داد: در این خصوص نیز وزیر به کمیسیون دعوت شد و به علت عدم اقناع نماینده سوال کننده از پاسخ های وزیر، کمیسیون امنیت ملی سوال را ملی تشخیص داده و به صحن علنی ارجاع داد.

این نماینده مردم در مجلس دهم همچنین با اشاره به سوال سوم حاجی دلیگانی از وزیر  خارجه به موضوع آن اشاره و اظهار کرد: موضوع سوال این بود که وقتی در مذاکرات برجام زورتان به طرف های مقابل نرسید چرا از طریق مجلس گزارشی از آن به مردم ارائه ندادید، آیا مردم نامحرم بودند یا مجلس یا هر دو.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در پایان با اشاره به عدم اقناع نماینده شاهین شهر، تصریح کرد: این سوال نیز طبق آئین نامه به صحن علنی ارجاع شد.