Skip to Content

هزینه‌ درمانی نیروهای داوطلب در اطفای حریق جنگل‌ها پرداخت می‌شود

هزینه‌ درمانی نیروهای داوطلب در اطفای حریق جنگل‌ها پرداخت می‌شود


نمایندگان مجلس در جریان رفع ایراد شورای نگهبان از لایحه حمایت از محیط‌بانان و جنگل‌بانان، سازمان محیط زیست و سازمان جنگل‌ها را موظف کردند هزینه‌ درمانی نیروهای مردمی داوطلب برای پیشگیری و اطفای حریق جنگل‌ها و مراتع را پرداخت کنند.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس تی وی ، نمایندگان مجلس در جلسه علنی صبح امروز سه شنبه و در جریان رفع ایرادات شورای نگهبان، در خصوص لایحه حمایت از محیط بانان و جنگل بانان ماده ۱ این لایحه را به این شرح اصلاح کردند:

ماموران یگان حفاظت محیط زیست و جنگل‌بانی که در قالب دستورالعمل تشکیل یگان‌های حفاظت در دستگاههای اجرایی تسلیح و ضابط خاص قضایی محسوب می‌شوند صرفا در چارچوب قانون به کارگیری سلاح توسط نیروهای مسلح،‌ در مواقع ضروری، حق به کارگیری سلاح در انجام وظایف و ماموریتهای سازمانی خود را دارند. ماموران مزبور از حیث تکالیف، وظایف، و مسئولیت‌های کیفری و مدنی، ناشی از به کارگیری سلاح مشمول قانون فوق‌الذکر هستند.

دستگاه اجرایی مربوطه نیز از حیث تکالیف خود در قبال ماموران مذکور از جمله پرداخت دیه و جبران خسارت در مواقع مقرر ، مشمول قانون مذکور است.

نمایندگان مجلس همچنین برای تامین نظر شورای نگهبان تبصره دو ماده ۲ این لایحه را به این شرح اصلاح کردند:

سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان جنگل‌ها و مراتع و آبخیزداری کشور موظفند هزینه‌های درمانی نیروهای مردمی که به صورت داوطلبانه در اقدامات مرتبط با پیشگیری و اتباع حریق جنگل‌ها و مراتع کشور همکاری می‌کنند را پرداخت و صدمات و خسارات وارده به آنها را جبران کنند.