Skip to Content

واردات بی ضابطه میلیون‌‌ها تن محصولات تراریخته

شاعری مطرح کرد:

سخنگوی کمیسیون کشاورزی،آب و منابع طبیعی مجلس با اشاره به تذکر ۶۹ نفر از نمایندگان به رئیس‌جمهور در مورد واردات محصولات تراریخته به کشور گفت: هم اکنون در حدود ۳۷ کشور دنیا محصولات تراریخته با قوانین و مقررات و اعمال ضوابط خاصی مصرف می‌شود امادر کشور ما این محصولات بدون ضابطه وارد می‌شود.
 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس تی وی به نقل از خانه ملت علی محمد شاعری سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی در مجلس در مورد متن نامه تذکر 69 نماینده مجلس به رئیس‌جمهور در خصوص محصولات تراریخته اظهار کرد: در این نامه از رئیس جمهور درخواست کردیم که براساس برنامه ششم توسعه نسبت به کنترل محصولات تراریخته اقدام کند زیرا احکام برنامه ششم دولت را مکلف کرده بدون رعایت قوانین و مقررات اقدام به واردات، رهاسازی، تولید و مصرف محصولات تراریخته نکنند.

وی افزود: براساس قوانین و مقررات واردات هر محصول تراریخته باید متضمن حفظ سلامت انسان‌ها و ایمنی زیست محیطی باشد، قانون ایمنی زیستی در محصولات تراریخته باید کاملا حفظ شود و سلامت مردم و محیط زیست نباید به مخاطره افتد.

شاعری ادامه داد: متاسفانه شاهدیم محصولات تراریخته بدون رعایت قوانین و مقررات وارد کشور می‌شود و با توجه به اینکه مردم اطلاع کافی از اثرات سوء و تبعات این محصولات ندارند ممکن است سلامت مردم و ایمنی زیستی با خطراتی مواجه شود.

این نماینده مجلس یادآور شد: به همین دلیل در این نامه تذکر از رئیس جمهور در خواست کردیم که به وزارتخانه‌های بهداشت، جهاد کشاورزی و سازمان حفاظت محیط زیست دستور دهد تصمیمات لازم برای واردات، تولید و مصرف محصولات تراریخته حتما پس از طی آزمایشات ،تحقیقات و آزمون‌های مختلف صورت گیرد.

شاعری اظهار کرد: حتما باید قبل از اینکه محصول تراریخته‌ای وارد کشور شود آزمایشات لازم نسبت به سلامت آن انجام شود و پس از دریافت مجوزهای لازم از سوی مراجع مسئول از جمله وزارت بهداشت و سازمان حفاظت محیط زیست به کشور وارد شود.

سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس اسلامی تاکید کرد: در صورتی که از سلامت محصولات تراریخته مطمئن شدیم و اطمینان حاصل کردیم که این محصولات برای محیط زیست کشور و سلامت مردم بی خطر است آن وقت برچسب گذاری و لیبل بندی و در فروشگاه‌ها عرضه شود تا ضمن حفظ حقوق مشتریان، مردم بدانند کدام محصول تراریخته و کدام یک ارگانیک است.

شاعری تصریح کرد: هم اکنون در حدود 37 کشور دنیا محصولات تراریخته با قوانین و مقررات و اعمال ضوابط خاصی مصرف می‌شود، حتی در برخی از کشورها قوانین و مقررات سختگیرانه‌ای نسبت به واردات و تولید این نوع محصولات وجود دارد.

این نماینده مجلس گفت: در بسیاری از کشورها محصولات تراریخته صرفا برای سوخت‌های زیستی و خوراک غیر انسانی استفاده می شود اما در کشور ما هنوز مقرراتی که در برنامه ششم آمده است به هیچ عنوان رعایت نمی‌شود و مثل سنوات قبل مجوزهای لازم برای ورود محصولات تراریخته به کشور صادر می‌شود.

وی با اشاره به ورود بی ضابطه میلیون‌ها تن محصول تراریخته به کشورگفت: نمایندگان مجلس برای حفظ سلامت مردم و حفظ محیط زیست نامه تذکر به رئیس جمهور را امضا کردند و امیدواریم ایشان هر چه سریع‌تر نسبت به واردات، تولید، مصرف و رهاسازی محصولات تراریخته ضابطه‌مند اقدام کنند و تحت مقررات و قوانین موجود نسبت به محصولات دستکاری شده تصمیمات لازم را بگیرد.

شاعری با تاکید براینکه وزارت بهداشت و سازمان حفاظت محیط زیست باید براساس احکام برنامه ششم به مسئولیت خود در مورد آزمایش محصولات تراریخته و نمونه‌برداری از آنها عمل کنند، افزود: باید آزمایشات و ارزیابی‌های دقیقی نسبت به واردات و تولید محصولات تراریخته در کشور صورت گیرد زیرا کشت این گیاهان دستگاری شده و محصولات تراریخته در کشور سلامت مردم و ایمنی زیست محیطی را تهدید می‌کند.

هفته گذشته 69 نماینده مجلس در نامه‌ای به رئیس جمهور نسبت به واردات، تولید و مصرف محصولات تراریخته در کشور تذکر دادند و خواستند تا دکتر روحانی به وزارت‌خانه‌های بهداشت، جهاد کشاورزی و سازمان حفاظت محیط زیست دستور دهد تا قبل از واردات محصولات تراریخته به کشور، تحقیقات و آزمایشات لازم را صورت دهند و براساس احکام و قوانین برنامه ششم نسبت به این موضوع عمل کنند.