Skip to Content

پدید آمدن احزاب پرشمار در آستانه انتخابات؛ مدیرکل سیاسی وزارت کشور از موافقت کمیسیون ماده ۱۰ احزاب با تقاضای تأسیس پنج حزب جدید خبر داد

پدید آمدن احزاب پرشمار در آستانه انتخابات؛ مدیرکل سیاسی وزارت کشور از موافقت کمیسیون ماده ۱۰ احزاب با تقاضای تأسیس پنج حزب جدید خبر داد


پدید آمدن احزاب پرشمار در آستانه انتخابات، شدت گرفته، به‌گونه‌ای که هرروز خبری از تولد حزبی تازه، به سرتیتر اخبار سیاسی افزوده می‌شود.

پدید آمدن احزاب پرشمار در آستانه انتخابات؛ مدیرکل سیاسی وزارت کشور از موافقت کمیسیون ماده ۱۰ احزاب با تقاضای تأسیس پنج حزب جدید خبر داد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس تی وی، روز چهارشنبه هجدهم شهریورماه مدیرکل سیاسی وزارت کشور از موافقت کمیسیون ماده ۱۰ احزاب با تقاضای تأسیس پنج حزب جدید خبر داد. به گفته محمدامین رضازاده، «حزب مجمع هماهنگی اصلاح‌طلبان استان کرمانشاه»، «کانون اندیشه و تمدن اسلامی»، «جمعیت توسعه و آزادگی استان کرمان»، «جمعیت پیشگامان استان گیلان» و «مجمع اصلاح‌طلبان خراسان رضوی» پنج‌حزبی هستند که با تقاضای آن‌ها موافقت شده است.

حزب رهروان ولایت
تبدیل فراکسیون رهروان مجلس به حزب رهروان، رخداد دیگری است که در آستانه انتخابات در حال وقوع است. بیشتر احزابی که در آستانه انتخابات زاده می‌شوند انگیزه‌شان فعالیت انتخاباتی است به‌گونه‌ای که ایرج عبدی نماینده خرم‌آباد در مجلس، هدف برپایی این حزب را حضور در انتخابات مجلس دهم عنوان کرده است. او گفته پس از تعطیلات‌تابستانی و در نخستین هفته کاری مجلس پیگیری‌ها درباره تشکیل حزب رهروان انجام و اساسنامه حزب نهایی خواهد شد.
وی افزود: همچنین اعضای هیئت مؤسس حزب به‌طور کامل مشخص و مدارک برای درخواست تشکیل حزب به وزارت کشور ارسال می‌شود.
فراکسیون رهروان ولایت، ترکیبی از اصلاح‌طلبان، اصولگرایان میانه‌رو و مستقلین مجلس نهم است که دارای اکثریت در مجلس هستند. اعضای فراکسیون رهروان، حامیان علی لاریجانی هستند و به‌احتمال‌قوی دبیرکل آن‌ها نیز علی لاریجانی خواهد بود.

دبیر کل جبهه اعتدال معرفی شد
جبهه اعتدال، تشکل دیگری است که هفته گذشته اعلام موجودیت کرده بود، روز چهارشنبه دبیرکل خود را انتخاب و معرفی کرد. حسین طجرلو با رأی اعضای شورای مرکزی، به دبیرکلی این تشکل برگزیده شده است. نظم و قانون شعار این تشکل نوظهور است. گفته می‌شود برخی اعضای سابق حزب اعتدال و توسعه، این تشکل سیاسی را راه‌اندازی کرده و به دنبال نیروهایی برای بستن لیست انتخاباتی‌شان هستند.

معرفی معاونین دبیرکل حزب نوظهور اتحاد ملت ایران
حزب نوظهور اتحاد ملت ایران نیز که کمتر از یک ماه پیش اعلام موجودیت کرده بود، معاونین دبیرکل حزب را معرفی کرد. اشرف بروجردی و حسین کاشفی به‌ترتیب به معاونت سیاسی و اجرایی دبیرکل حزب اتحاد برگزیده شدند. علی شکوری راد عضو سابق حزب مشارکت، اخیراً به دبیرکلی حزب اتحاد ملت ایران انتخاب شد.
حزب اتحاد ملت، متشکل از نیروهای حزب مشارکت است که بعد از انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ دیگر اجازه فعالیت پیدا نکرد. بیشتر اعضای این حزب جدید، سابقه فعالیت سیاسی و تشکیلاتی دارند.

نظارت احزاب بر انتخابات
رییس خانه احزاب نیز در آستانه انتخابات از تلاش خانه احزاب برای نظارت بر انتخابات خبر داده و گفته: اولویت اصلی خانه احزاب در سال انتخابات، احیای کمیته نظارت بر انتخابات است. او افزود: خانه احزاب ایران به دنبال آن است تا کمیته‌ای با نام نظارت بر انتخابات سریع‌تر احیاء شود تا بخش غیردولتی هم بتواند در انتخابات نظارت داشته باشد تا صحه‌ای در‌خصوص آزاد بودن انتخابات گذاشته شود و دنیا بداند که در ایران دموکراسی کامل برقرار است.
شایان ذکر است خانه احزاب ایران پس از مهروموم‌ و تعطیلی، اخیراً با تلاش وزارت کشور احیا شده است.