Skip to Content

پرسش ویژه آیت الله مکارم و تاکید آیت الله نوری همدانی «آیا باید با هر ذلتی عمره مستحبی انجام داد»

پرسش ویژه آیت الله مکارم و تاکید آیت الله نوری همدانی «آیا باید با هر ذلتی عمره مستحبی انجام داد»


تعرض دو مامور سعودی به دو نوجوان زائر ایرانی، پرسش ویژه آیت الله مکارم مبنی بر اینکه «آیا باید با هر ذلتی عمره مستحبی انجام داد»، تاکید آیت الله نوری همدانی بر عدم سکوت در این زمینه، واکنش رییسان قوای مقننه و قضاییه و خواسته نمایندگان مجلس برای قطع اعزام به عمره مفرده، خبر یک روز ایران شد.

پرسش ویژه آیت الله مکارم و تاکید آیت الله نوری همدانی «آیا باید با هر ذلتی عمره مستحبی انجام داد»

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس تی وی به نقل از ایرنا، اخبار و بازتاب های مربوط به این واقعه که در جریان سفرهای عمره نوروزی و در فرودگاه جده رخ داده، صفحات نخست روزنامه ها و همچنین صدر اخبار مهم پایگاههای اطلاع رسانی را به خود اختصاص داده است.
روزنامه جمهوری اسلامی امروز نوشت: طرح یک فوریتی لغو عمره مفرده با 70 امضا به هیات رییسه مجلس تقدیم شد.
این روزنامه افزوده است: مراجع، رییسان قوای مقننه و قضاییه و نمایندگان مجلس به هتک حرمت دو زائر ایرانی در عربستان واکنش جدی نشان دادند.
روزنامه جام جم با تیتر یک «طرح مجلس برای لغو سفر عمره» به این موضوع پرداخته و اظهارات مقامات ایران در هشدار به مقامات سعودی را منتشر کرده است.
روزنامه اعتماد با تیتر مشابه جام جم به نامه 18 نماینده به رییس جمهوری پرداخته که خواستار رسید
گی جدی و فوری به این موضوع شده اند.
روزنامه ابتکار با تیتر واکنش نمایندگان مجلس و آیت الله مکارم شیرازی به هتک حرمت دو زائر نوجوان ایرانی، «توصیه به منع حج مستحبی» را برجسته کرده است.
روزنامه ایران با بازتاب این خبر که نمایندگان مجلس برای لغو موقت اعزام عمره مفرده امضا جمع کردند به این مساله پرداخته است.
روزنامه کیهان با تیتر خشم و انزجار عمومی از هتک حرمت دو زائر ایرانی در فرودگاه جده نوشت: 70 نماینده مجلس خواستار لغو سفر عمره شدند.
فرهیختگان، جوان، آرمان، شرق و ... مانند دیگر روزنامه های پرشمارگان به این موضوع پرداخته اند.
اصلی ترین محور مورد توجه در باره این واقعه و بازتاب های آن در روزنامه ها و همچنین پایگاه های اطلاع رسانی و فضای مجازی مربوط به مواضع آیات عظام مکارم شیرازی و آیت الله نوری همدانی و آیت الله صادق آملی لاریجانی رییس قوه قضاییه و رییس مجلس شورای اسلامی است.
محور دیگر لزوم توقف اعزام به عمره مفرده است که در روزنامه های پرشمارگان، پایگاههای اطلاع رسانی و فضای مجازی بیشترین توجه را از به خود جلب کرده و مخاطبان زیادی در این زمینه اعلام نظر کرده اند و خواستار اقدام فوری و جدی دولت ایران برای پایان وضعیت کنونی و حتی توقف فوری اعزام به عمره مفرده به عنوان نخستین اقدام هستند تا مقامات سعودی آگاه شوند باید با زائران عمره ایرانی که منبع غیرقابل جایگزین ادامه حیات اقتصاد زیارتی عربستان و اصناف این کشور در ایام غیرحج تمتع هستند، به بهترین شیوه ممکن رفتار کنند.
در گزارش ها و اظهارنظرهای کاربران فضای مجازی، افزون بر ذکر موارد متعدد از بدرفتاری ماموران سعودی و مانع تراشی مسئولان امور حج زیارت عربستان برای توقف این اقدامات، واکنش جدی آیات عظام مکارم شیرازی و نوری همدانی و هشدار رییسان قوه مقننه و قضاییه مورد استناد قرار گرفته است.
آیت الله مکارم گفت: سووال ما از مسوولان حج آن است که آیا عمره مستحب را به هر قیمتی باید برویم؟ نمی خواهم مساله تحریم عمره را پیش کشم اما آیا به هر قیمت و به هر ذلتی باید به عمره رفت؟
وی ابراز داشت: به مسوولان سعودی عرض می کنم که شما ساخت و سازهای عظیمی در مکه و مدینه کرده اید اما مهم تر از همه چیز امنیت، خصوصا امنیت ناموسی است و اگر در فرودگاه جده امنیت نباشد، در پس کوچه های مکه و مدینه امنیت خواهد بود؟
این مرجع تقلید افزود: اگر امنیت فرودگاه بین المللی متزلزل شود مردم دنیا در مورد شما چه خواهند گفت و به مسوولان خودمان عرض می کنیم که از این مساله ساده نگذرند و بنشینند فکر کنند تا کی باید عمره مستحب را برویم.
وی اظهار داشت: نباید تن به هر اهانتی بدهیم تا بخواهیم مستحبی را به جای آوریم.
آیت الله مکارم شیرازی ابراز داشت: به هر حال حادثه جده، حادثه ای نیست که به سادگی از آن بتوان گذشت و امیدواریم برنامه های ما همه برنامه های عزت آفرین باشد و جایی که دیدیم مایه عزت نیست آن را رها می کنیم.
آیت الله حسین نوری همدانی از مراجع تقلید گفت: مساله هتک حرمت به دو نوجوان در فرودگاه جده عربستان مطلب عجیبی است و نباید در قبال آن سکوت کنیم.
این مرجع تقلید با اشاره به تعرض دو مامور فرودگاه جده به دو نوجوان ایرانی بیان داشت: مردم مسلمان باید تعقیب کنند که چه پیش آمده است، ما در اوج قدرت هستیم و نباید در این زمینه سکوت کنیم.
آیت الله آملی لاریجانی رییس قوه قضاییه نیز با تأسفبار خواندن تعرض مأموران سعودی به دو زائر نوجوان ایرانی، تاکید کرد: ما نمی توانیم از امنیت شهروندان خود عبور کنیم و از وزارت امور خارجه قاطعانه می خواهیم با حساسیت و جدیت این موضوع را پیگیری کند.
رئیس دستگاه قضا با محکوم کردن این اقدام و اعلام اینکه «خاطیان باید به اشد مجازات برسند» گفت: تعرض به دو زائر در کشوری که مسئولانش خود را خادم حرمین شریفین می دانند به هیچ وجه قابل قبول نیست و خاطیان باید به اشد مجازات برسند تا دیگر شاهد چنین جرایمی نباشیم.
علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی در این زمینه گفت: برای کشوری که مدعی اسلامیت است آیا فضاحت نیست که با یک جوان آنجا آنطور برخورد می کنند و به او توهین می کنند آیا به این می گویند جامعه اسلامی.
کمیسیون فرهنگی مجلس نیز با خواسته توقف اعزام زائران به عمره مفرده در نامه ای به رییس جمهوری نوشت: چندسالی است که در ایام عمره مفرده و تمتع شاهد برخوردهای توهین آمیز و سخیف ماموران عربستان با حجاج ایرانی هستیم و گرچه مسئولان محترم حج و زیارت پیگیری هایی داشته اند ولی متاسفانه این رفتارهای وقیحانه همچنان ادامه دارد؛ به ویژه در روزهای ابتدای سال جاری برخورد شنیع ماموران عربستان با دو نوجوان ایرانی موجب تالمات شدید روحی نامبردگان و جریحه دار شدن قلوب مومنین به ویژه خانواده و بستگان آن دو عزیز شده است.
در ادامه این نامه آمده است: لذا از آن مقام محترم انتظار اکید داریم ضمن پیگیری ویژه در این خصوص برای جلوگیری از رفتارهای مشابه در آینده تدبیر خاصی اندیشیده شود.
سعید اوحدی رییس سازمان حج و زیارت نیز گفته است: پیگیری های دستگاه دیپلماسی کشور و سازمان حج و زیارت تا اشد مجازات دو مأمور فرودگاه جده ادامه خواهد داشت و اگر خدای نکرده دولت عربستان بخواهد در خصوص روند محاکمه خاطیان و فرآیند قضایی این پرونده کوتاهی نماید، بیانگر این است که قادر به تأمین امنیت زائران نیست و یقیناً باید تصمیمات دیگری در این خصوص اتخاذ شود.
سخنگوی کمیسیون امینت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی نیز از طرح یک فوریتی لغو حج عمره با هفتاد امضا خبر داده است.
سیدحسین نقوی حسینی در گفت و گو با خبرنگار پارلمانی ایرنا گفت: با توجه به اینکه جسارت ها و بی حرمتی ها علیه حجاج افزایش یافته و همچنین با توجه به جسارت اخیر به دو نوجوان در فرودگاه جده عربستان جمعی از نمایندگان این طرح را تهیه کرده اند.
وی افزود: ما در این طرح بیان کرده ایم تا حصول اطمینان از احترام و امنیت حجاج سفرهایی که حج عمره انجام می شود متوقف شود.