Skip to Content

پس از بازگشت زوار در مورد عربستان تصمیم می‌گیریم

پس از بازگشت زوار در مورد عربستان تصمیم می‌گیریم


باهنر در جمع خبرنگاران مطرح کرد:

پس از بازگشت زوار در مورد عربستان تصمیم می‌گیریم

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس تی وی به نقل از ایلنا٬ محمدرضا باهنر در نشست خبری خود که در محل ساختمان جامعه اسلامی مهندسین برگزار شد درباره گزارش کمیسیون ویژه برجام گفت: اعضای این کمیسیون کار سنگینی انجام دادند و با وجود تسهیلات کار را پیش بردند و ان‌شاءالله سه‌شنبه(7 مهرماه) یا نهایتاً روز چهارشنبه(8 مهرماه) گزارش خود را در صحن علنی مجلس قرائت خواهند کرد.

نایب رییس مجلس شورای اسلامی پیش‌بینی کرد: درباره برجام قانونی در مجلس تنفیذ شود٬ اما این قانون و برخی حاشیه‌ها باید در صحن علنی بررسی شود.

محمدرضا باهنر در پاسخ سوالی درباره عملکرد دولت بعد از حادثه منا گفت: روحانی در مقطع حساسی به سازمان ملل رفته بود و فرصت ملاقات با بسیاری از سران کشورهای دنیا را داشت و خبر حادثه منا نیز در حین سفر به ایشان رسیده بود.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه برخی توقع داشتند روحانی‌‌ همان ابتدا به ایران بازگردد٬ گفت: با این حال فرصت حضور در سازمان ملل و همایش‌های آن فرصت بسیار مهمی بود و ایشان برای همین حادثه منا نیز ملاقات‌های بسیار مهمی انجام دادند و با این وجود سفر خود را نیمه‌کاره‌‌ رها خواهند کرد و امروز به تهران بازمی‌گردند.

وی درباره نقش مدیران دولت احمدی‌نژاد در شورای هماهنگی اصولگرایان گفت: مدیران دولت نهم و دهم گرایش‌های فکری متفاوتی دارند. برخی از آنها طرفدار آقای مشائی و احمدی‌نژاد هستند و برخی فقط احمدی‌نژاد را دوست دارند و برخی به‌خاطر مسائل ملی و با وجود مخالفت‌ها در کنار دولت قبلی باقی ماندند. ما نیز برای همکاری با این افراد خطوط قرمز فتنه و انحراف را تعیین کردیم.

وی در پاسخ به سوالی درباره طرح رسیدگی به اموال مسئولان به تاریخ بررسی این طرح از مجلس سوم و ایراداتی که شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام به این طرح گرفته است٬ اشاره کرد و گفت: سعی می‌کنیم این طرح به‌گونه‌ای باشد که اموال عمومی این مسئولان که تعداد آنها بالا و نزدیک ۲۰۰ هزار نفر است٬ در اختیار افکار عمومی قرار بگیرد و مردم درباره صداقت مسئولان یا افزایش ناگهانی این اموال قضاوت کنند. با این حال کنترل اموال مسئولان به طریقی که در قانون اساسی برای رهبر انقلاب و رئیس جمهور و دیگر مقام‌های ارشد در اصل ۱۴۲ قانون اساسی پیش‌بینی شده است قابل تامین به همه ۲۰ هزار مسئول قانون فعلی نیست و هزینه و وقت زیادی برای قوه قضائیه ایجاد می‌کند.

وی درباره صندوق شفاف در انتخابات نیز گفت: صندوق شفاف معایب و مزایایی دارد و با اینکه موجب اطمینان بیشتر مردم می‌شود٬ اما مخفی بودن رای را مخدوش می‌کند و باید به شکلی مانع این کار شد.

نایب رییس مجلس به سوالی درخصوص استیضاح وزیر راه اشاره کرد و گفت : عباس آخوندی از وزیران قدرتمند و استراتژیست دولت روحانی است و با عزل وی از طریق استیضاح مخالف است٬ پیش‌بینی کرد: عباس آخوندی در جلسه استیضاح مثل روز رای اعتماد با رای بالای نمایندگان به کار خود در وزارتخانه بازگردد.

باهنر درباره حضور مداحان در تهیه لیست انتخاباتی اصولگرایان گفت: مداحان نیز مانند بسیج و امور مساجد و وعاظ و نظامیان در کنار اصولگرایان خواهند بود و دست آنها را می‌فشاریم٬ اما در حلقه بالایی و اصلی تصمیم‌گیری ما نخواهند بود و مدیریت کننده لیست‌های اصولگرایی نیستند.

وی در پاسخ به سوالی درباره عملکرد محمدجواد ظریف در قبال حوادث منا گفت: تصمیم حضور در تهران و رسیدگی به امور حجاج یا ماندن در نیویورک و رایزنی با بیش از ۱۰۰ رئیس جمهور و ۱۵۰ وزیر خارجه را بهتر است به عهده مجریان بگذاریم و این حق را به‌ آنها بدهیم که در این موقعیت حساس بهترین تصمیم را بگیرند.

نائب رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: مشکل اساسی ما در زبان نفهمی آل‌سعود است و اگر خوشبینانه به این وقایع نگاه کنیم این اتفاق ناشی از کوتاهی و نابخردی آنان بوده است٬ اما اینکه با آنها چه رفتاری داشته باشیم بعد از بازگشت زائران به ایران تصمیم می‌گیریم.