Skip to Content
بازگشت به صفحه کامل

پیش از شروع اقدامات عملی باید از لغو تحریم‌ها مطمئن شویم

بیانیه فراکسیون‌ اصولگرایان رهروان‌ درباره نامه‌ مقام معظم رهبری

پیش از شروع اقدامات عملی باید از لغو تحریم‌ها مطمئن شویم

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس تی وی ، فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت مجلس شورای اسلامی در پی نامه رهبر معظم انقلاب اسلامی درباره برجام، با تاکید بر فصل الخطاب بودن بیانات معظم له، بیانیه‌ای را صادر کرد.

متن کامل این بیانیه به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

در ایامی که به نام مقدس حضرت اباعبدالله الحسین(ع) مزین است، نعمت ولایت بار دیگر در ایران اسلامی جاری گشت و منشور حکمت آمیز فرزند برومند آن امام همام، حضرت آیت الله خامنه ای در خصوص برجام، ضمن برقراری وحدت و آرامش در میان مردم و مسئولان و سد منافذ و سستی های موجود در متن برجام، راه را بر همگان روشن نمود.

به تصریح رهبر معظم انقلاب، رئیس و نمایندگان مجلس شورای اسلامی «راه درست اجرا را به دولت ارائه کردند» و در این راستا ضروری است تا شروط مهمی را که معظم له برای اجرای برنامه جامع اقدام مشترک طرح کردند، علاوه بر شرایط 9 گانه مجلس شورای اسلامی و ملاحظات ده گانه شورای عالی امنیت ملی است، به صورت دقیق مورد مراقبت قرار گیرد، چرا که رعایت کردن آنها برای جبران «نقاط ابهام و ضعف‌های ساختاری» و جلوگیری از «خسارت‌های بزرگ» برای حال و آینده کشور ضروری است.

ابلاغ برجام توسط رهبر معظم انقلاب، اتفاقی مهم است که عدم هوشیاری در مسیر اجرا می‌تواند اثرات جبران ناپذیری را برای کشور ایجاد کند، متن ابلاغ شده توسط معظم له با برخورداری از جامعیت و آینده‌نگری و با تعیین دقیق چارچوب‌ها، دشمن را ناکام و امکان نفوذ در کشور را سد نموده است.

بنا بر تاکید رهبر معظم انقلاب «پذیرش مذاکرات از سوی ایران اساساً با هدف لغو تحریم‌های ظالمانه اقتصادی و مالی صورت پذیرفته است» و در این راستا ضروری است که پیش از شروع اقدامات عملی، ابتدا جمهوری اسلامی ایران به اطمینان برسد که تحریم‌ها برداشته خواهند شد و رفع تحریم‌ها به معنی پایان ساختار تحریم‌ها خواهد بود.

از مهمترین موارد مطروحه در اسناد برنامه جامع اقدام مشترک، برنامه درازمدت غنی‌سازی و تحقیق و توسعه غنی‌سازی جمهوری اسلامی ایران است. از همین رو ضروری است که از ابتدا تکلیف چشم‌انداز غنی‌سازی ایران در سال پایانی که قرار است محدودیت‌های غنی‌سازی به طور کامل برداشته شوند، مشخص شود و سند مسیر «تکامل تدریجی تحقیق و توسعه غنی‌سازی جمهوری اسلامی ایران» تهیه گردد.

جلوگیری از تفسیر بخش‌های مختلف برجام بر اساس خواسته‌های طرف غربی، از تدابیر  و تاکیدات مهم رهبر معظم انقلاب در الزامات 9 گانه است و همانگونه که ایشان، مرجع تفسیر را متن مذاکرات معرفی نموده‌اند، می بایست از ابتدا بر این امر تاکید نمود، همچنین پیش از اجرای برخی اقدامات اساسی مصرح در برجام که برعهده جمهوری اسلامی ایران است، باید مساله PMD و بهانه های محتمل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تعیین تکلیف گردد.

تمرکز دولت و سایر قوا بر مساله اصلی کشور یعنی اقتصاد و اهتمام ویژه به اقتصاد مقاومتی از محورهای راهبردی کشور در این مقطع تاریخی است و همانگونه که رهبر معظم انقلاب اسلامی فرمودند «گشایش اقتصادی و بهبود معیشت و رفع معضلات کنونی جز با جدی گرفتن و پیگیری همه‌‌جانبه‌ اقتصاد مقاومتی میسر نخواهد شـد» و بی تردید برنامه ششم توسعه و بودجه سال 1395 از مهمترین مواردی است که می بایست بر محور اقتصاد مقاومتی شکل بگیرد.

قدردانی معظم له از رئیس و نمایندگان مجلس شورای اسلامی و ذکر این نکته که مجلس راه درست اجرای برجام را با تصویب طرحی به دولت ارائه کرده است مایه مباهات نمایندگان ملت در مجلس شورای اسلامی می باشد.

فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت مجلس شورای اسلامی ضمن عرض تسلیت ایام سوگواری حضرت سید الشهدا علیه السلام به پیشگاه حضرت بقیه الله الاعظم ارواحنا له الفداء ، مقام معظم رهبری و شیعیان جهان علی الخصوص ملت عاشورایی ایران، بر حمایت از نقشه راه ترسیم شده توسط رهبر معظم انقلاب در اجرای برجام تأکید نموده و همه دست اندرکاران این مهم را به اجرای دقیق فرامین معظم له و حرکت در مسیر وحدت توصیه می نماید.