Skip to Content

کمیته هماهنگی شهرداری با کمیسیون شوراهای مجلس تشکیل شد

سلیمی در تشریح جلسه امروز کمیسیون شوراها؛

سخنگوی کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس با اشاره به تشکیل کمیته هماهنگی شهرداری با کمیسیون شوراهای مجلس، گفت: شهرداری تهران معضلات پایتخت را یادآور و از تشکیل کمیته‌های مشترک با برخی از وزارتخانه‌ها خبر داد.

به گزارش پالیگاه اطلاع رسانی مجلس تی وی به نقل از خانه ملت در تشریح جلسه  کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس شورای اسلامی، گفت:محمدعلی نجفی شهردار تهران با حضور در کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور مجلس نسبت به ارایه گزارش عملکرد شهرداری تهران و درخواست‌های مدیریت شهری از قانونگذاری پرداخت، البته نمایندگان نیز سوالاتی پیرامون مسائل شهرداری تهران را مطرح کردند.

نماینده مردم سمیرم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تصمیم به تقویت ارتباط بین شهرداری پایتخت و کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور مجلس اتخاذ شد، تصریح کرد: کمیته هماهنگی شهرداری با کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور تشکیل و معاون برنامه ریزی شهرداری به عنوان مشاور به کمیسیون مشترک درآمد پایدار شهرداری‌های مجلس نیز معرفی خواهد شد.

وی افزود: شهردار پایتخت در اظهارات خود بر مدیریت هماهنگ شهر پیش از تحقق مدیریت واحد شهری تاکید تا شهرداری محور هماهنگی شهر قرار گیرد، ضمن آنکه برتدوین استراتژی مدیریت شهری از سوی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد. وی به جمعیت بالغ بر 8 و نیم میلیون نفری تهران به صورت ثابت اشاره کرد و یادآور شد حدود 2و نیم میلیون نفر نیز روزانه در شهر تردد دارند.

سلیمی ادامه داد: شهردار تهران اذعان دارد که بودجه شهرداری در سال 95 حدود 21 هزار و 500 میلیارد تومان بوده در حالی که این مبلغ در سال 90 حدود 8 هزار میلیارد بوده است. همچنین یادآور شد که این مبلغ بدون حساب تورم برای سال 95 به 6 هزار و 400 میلیارد تومان می‌رسد.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: در خصوص طرح تحقیق و تفحص از شهرداری تهران سوالی از سوی یکی از نمایندگان مطرح اما به جهت ارتباط این موضوع با مجلس بدان پرداخته نشد. سوالاتی درباره درآمدها و هزینه‌های شهر نیز ارایه شد، شهردار تهران معتقد است که 22 هزار پیمانکار جزء در شهرداری تهران وجود دارد و 78درصد درآمد تهران ناپایدار است،

وی تصریح کرد: نجفی بر مهاجرت به سمت تهران با هدف اشتغال نیز اشاره و یادآور شد که نسبت قیمت یک متر مربع آپارتمان در منطقه خوب و بد پایتخت، 7 و نیم برابر است.

سلیمی با بیان اینکه شهرداری باید نهادی تسهیل‌گر باشد، افزود: شهرداری با برون سپاری می‌تواند بسیاری از امور مدیریت شهری را به سایر مجموعه‌ها واگذار کند، زیرا این موضوع به شهرداری و مدیریت شهری کمک بسیار خواهد کرد. اقتصاد دانش بنیان و فناوری‌های جدید نیز باید در اولویت قرار گیرد.

سخنگوی کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: کمیته‌ای هم بین دولت وشهرداری جهت تعیین تکلیف بدهی‌ها و طلب مدیریت شهری تشکیل شده، همچنین بین شهرداری تهران و وزارتخانه‌هایی که مشکلات مشترک دارند، کمیته‌هایی تشکیل خواهد شد. شهردار تهران همچنین از تقویت حمل و نقل ریلی،ساماندهی موتورسیکلت‌ها و مذاکره با مجموعه اسنپ برای ساماندهی حمل و نقل شهری و عدول از طرح‌های جامع و تفصیلی مباحثی را مطرح کرد.