بازگشت به صفحه کامل

کوچک زاده: قرارداد خرید هواپیما باید به تصویب مجلس برسد

کوچک زاده: قرارداد خرید هواپیما باید به تصویب مجلس برسد


نایب رئیس مجلس در پاسخ به انتقاد کوچک زاده از دولت در بستن قراردادهای خرید هواپیما بدون مجوز مجلس، گفت: در این خصوص بارها در شورای نگهبان بحث شده و از آنجایی که قراردادها توسط بخش خصوصی بسته شده، نیاز به هیچگونه مجوزی از مجلس نیست.

 

کوچک زاده: خرید هواپیما توسط دولت باید به تصویب مجلس برسد/ باهنر: خرید هواپیما توسط بخش خصوصی بوده

مهدی کوچک زاده در نشست علنی امروز در اخطاری گفت: امضای عهدنامه‌ها و مقاوله‌نامه و موافقت‌نامه‌ها و قراردادهای دولت ایران با سایر دولت‌ها و همچنین امضای پیمان‌های مربوط به اتحادیه‌های بین‌المللی پس از تصویب مجلس شورای اسلامی با رئیس جمهور یا نماینده قانونی وی است.

نماینده مردم تهران در مجلس ادامه داد: با وجود این قوانین، متاسفانه از زمان مسئله برجام  که اجازه ندادند مجلس حتی از پیوست‌های آن مطلع شود و هر کاری که خواسته‌اند انجام دادند،  امروز نیز شاهدیم آنچه که انتظارش را داشتیم،‌ رخ داد؛ ضمن آنکه در رابطه با مسئله IPC نیز می‌گویند که این موضوع محرمانه است و جوانانی را که جلوی وزارت نفت نسبت به عمل نکردن به قانون اعتراض می‌کنند، کتک می‌زنند.

وی تصریح کرد: آیا اولویت اول مردم ما خرید 100 فروند هواپیما از فرانسه است؟ آیا ما باید در این شرایط که مردم دچار مشکل هستند، چند میلیارد دلار پول برای خرید هواپیما بدهیم؟ و آن هم هواپیماهای فرست‌کلاس و بیزینس!

کوچک زاده بیان کرد: من می‌گویم نکند در برجام یک بند محرمانه و مخفی آمده که هر چه پول‌های بلوکه شده ما در کشوری آزاد می‌شود، همان کشور باید بگوید که ما چه بخریم و پول‌های خود را چگونه هزینه کنیم!

وی خاطرنشان کرد:‌ کسانی که فریادشان هم‌اکنون برای رد صلاحیت و عدم احراز صلاحیت یک یا دو هم‌حزبی‌هایشان گوش فلک را کر کرده، آیا نمی‌بینند که دولت در حال دفن دموکراسی در کشور است.

این نماینده خطاب به نایب رئیس مجلس گفت: آقای باهنر!‌ مجلس واقعا چکاره است و چه کسی باید فریاد بزند؟

نایب رئیس مجلس با رد اخطار این نماینده مجلس گفت: اگرچه در شرایط کنونی وضعیت ارزی کشور خوب نیست ولی ما در برخی سال‌ها حدود 200 میلیارد دلار خرید و فروش اجناس و کالا داشتیم؛ از طرف دیگر این مسئله مدت‌ها و بارها در شورای نگهبان بحث شده که آیا تمام این قراردادها باید به تصویب مجلس برسد،که چنین موضوعی مطرح نیست.

محمدرضا باهنر با بیان اینکه در ناوگان هوایی کشور تعداد زیادی از هواپیماها زمین‌گیر بوده و باید این ناوگان نوسازی شود, تصریح کرد: این موضوع باید مورد توجه قرار گیرد که دولت ما، خود اقدام به خرید هواپیما نمی‌کند و هواپیمادار نیست. از این‌رو دولت توسط سازمان هواپیمایی کشوری این ناوگان را مدیریت می‌کند و ایرلاین‌ها و شرکت‌های هواپیمایی هستند که اقدام به خرید هواپیماهای جدید می‌کنند.

وی یادآور شد: زمانی که دولت به کشور مربوطه رفته، به همراه خود صدها شرکت و نیروهای بخش خصوصی را نیز با خود برده است و آنها اقدام به خرید هواپیما کرده‌اند. از طرف دیگر شورای نگهبان در تفسیر خود اعلام کرده که قراردادهایی که بین دولت‌ها با عنوان معاهدات و تفاهم‌نامه‌ها منعقد می‌شود، باید به تایید و تصویب برسد.