Skip to Content

گام بعدی کاهش تعهدات برجامی هم طراحی شود

گام بعدی کاهش تعهدات برجامی هم طراحی شود


سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: از این به بعد سازمان انرژی اتمی می‌تواند روی موضوع تحقیق و توسعه هسته‌ای برنامه ریزی داشته باشد؛ محور تحقیق و توسعه هم کار بر روی ماشین‌های جدید هسته‌ای و زمینه سازی و بهره برداری برای استفاده از این ماشین‌هاست.
 
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس تی وی به نقل از میزان؛ سید حسین نقوی‌حسینی با اشاره به «گام سوم کاهش تعهدات ایران در بر جام» و برداشتن محدودیت تحقیق و توسعه در موضوع هسته‌ای گفت: گام سوم کاهش تعهدات ایران در برجام برداشته شد و همانطور که رئیس جمهور اعلام کرد در این گام محدودیت‌هایی که ما در حوزه تحقیق و توسعه به ویژه نسل جدید سانتریفیوژ‌ها داشتیم، برداشته خواهد شد.

وی تاکید کرد: بنابراین از این به بعد سازمان انرژی اتمی می‌تواند روی موضوع تحقیق و توسعه هسته‌ای برنامه ریزی داشته باشد؛ محور تحقیق و توسعه هم کار بر روی ماشین‌های جدید هسته‌ای و زمینه سازی و بهره برداری برای استفاده از این ماشین‌هاست.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تصریح کرد: تحقیق و توسعه در تولید ماشین‌های جدید هسته‌ای یک بحث است که باید مورد آزمایش قرار گیرد و بحث بعدی این است که این ماشین‌ها باید در آبشار‌های خاصی به کار گرفته شود و موضوع مهم این است که از این ماشین‌ها باید برای غنی‌سازی بیشتر  استفاده شود البته این مسئله یک فعالیت زمان بر است و فوری پاسخگو نخواهد بود.

نقوی حسینی با بیان اینکه البته باید گام سوم کاهش تعهدات ایران در برجام مقداری محکم‌تر برداشته می‌شد، گفت: این گام شبیه به این است که  گاهی وقت‌ها ما به فردی می‌گوییم تا ۳ می‌شماریم باید این کار را بکنی و بعد عدد اول را محکم می‌شماریم و بعد از چند دقیقه مکث و آرامش می‌گوییم دو. باز وقتی که دیدیم خیلی تاثیر نگذاشت می‌گوییم ۲.۷۵ و بعد خیلی آرام می‌گوییم ۳. این اقدامات نباید بدین نحوه باشد و قطعا گام‌های بعدی باید محکم‌تر و تاثیرگذارتر برداشته شود.

وی بیان داشت: ما درگام سوم می‌توانستیم به برداشتن تعهدات در زمینه بازرسی‌ها ورود پیدا کنیم. ما در حال حاضر پروتکل الحاقی را داوطلبانه اجرایی می‌کنیم و غربی‌ها روی اینگونه مسائل حساسیت ویژه‌ای دارند بنابراین خوب بود در این مرحله روی موضوع بازرسی‌ها متمرکز می‌شدیم و یا روی افزایش درصد غنی سازی. به هر حال این گام هم در جای خودش اهمیت دارد و ان‌شاءالله همین گام را محکم برداریم.

نقوی‌حسینی بیان داشت: با روند فعلی که مشاهده می‌شود و عدم توانایی فعلی اروپایی‌ها برای انجام تعهداتشان، به نظر می‌رسد گام‌های بعدی را هم باید طراحی کنیم، چون آن‌ها بنا ندارند به تعهدات خود عمل کنند چرا که اگر بنا بر این مسئله بود تاکنون باید یک قدم برمی داشتند.  

وی خطاب به سخنگوی سازمان انرژی اتمی در تبیین اعلام جزئیات گام سوم ایران در کاهش تعهدات ایران در برجام گفت: آقای کمالوندی گام سوم را به خوبی تبیین کنند که این گام مفهومش چیست و دستاورد‌های آن چه خواهد بود و گفته شود که این گام بر روی غنی سازی و ذخیره سازی ما چه تاثیری خواهد گذاشت؟