Skip to Content

گزارش خبرنگار مجلس تی وی از حاشیه های جلسه صحن علنی امروز (94/6/29) مجلس شورای اسلامی

گزارش خبرنگار مجلس تی وی از حاشیه های جلسه صحن علنی امروز (94/6/29) مجلس شورای اسلامی


پایگاه اطلاع رسانی مجلس تی وی

گزارش خبرنگار مجلس تی وی از حاشیه های جلسه صحن علنی امروز (94/6/29) مجلس شورای اسلامی

ابوترابی فرد: الزامی برای ارائه لایحه "برجام" توسط دولت به مجلس نیست

حمید رسایی نماینده تهران در صحن جلسه علنی مجلس طی اخطار  قانون اساسی اظهار داشت: چگونگی بررسی موافقت نامه و توافقنامه های بین المللی باید به صورت لایحه در هیأت دولت تصویب شود و به صورت لایحه به مجلس ارائه شود.

وی در اعتراض به متنی که با امضای آقای عراقچی به رئیس دفتر مجلس ارسال شده اظهار داشت: متأسفانه این متن دچار جاافتادگی و غلط است. این موجود ناقص الخلقه ای که با عنوان برجام به مجلس ارائه شده در کمیسیون ها در حال بررسی است.

رسایی خطاب به ابوترابی فرد که ریاست جلسه علنی را بر عهده داشت، گفت:. کمیسیون برجام در حال بررسی موضوعی است که نه طرح است و نه لایحه.

وی در بخش دیگری از تذکر خود خاطرنشان کرد:‌ دولت صراحتا اعلام کرده که لایحه ارائه نخواهد داد و با این کار از قانون سرپیچی می کند. این در حالی است که مقام معظم رهبری تأکید داشتند که مجلس شورای اسلامی باید موضوع برجام را در مسیر قانونی آن بررسی کند.

نماینده تهران تأکید کرد: باید هیأت رئیسه مجلس بگوید بررسی برجام براساس طرح می باشد یا لایحه، و این موجود ناقص الخلقه چه نامی دارد.

محمدحسن ابوترابی فرد در پاسخ به اخطار رسایی گفت: رهبر معظم انقلاب فرمودند که در مسائل حقوقی مربوط به برجام دخالت نمی کند و حقوقدانان در رابطه با آن نظر بدهند. اما نظر بنده هم این است که مجلس در موضوع برجام کنار گذاشته نشود.

نایب رئیس مجلس یادآور شد: مجلس با توجه به اهمیت موضوع برجام، علاوه بر کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ،  کمیسیون ویژه برجام را مورد بررسی قرار می دهد. متن برجام در اختیار ما می باشد و دولت آن را در اختیار کمیسیون ویژه برجام گذاشته تا در مورد این متن کار کارشناسی صورت گیرد.

وی همچنین تأکید کرد: بر اساس ماده 44 ، در مورد مسائل مهم و استثنایی  کشور  نیازی به ارائه لایحه نمی باشد. که بر همین اساس با تشکیل کمیسیون ویژه ای برای رسیدگی و تهیه گزارش به پیشنهاد حداقل 15 نفر یک کمیسیون ویژه تشکیل شود.  لذا کمیسیون ویژه برجام با حضور جنابعالی و تعدادی از همکاران محترم تشکیل شده است که موضوع را مورد بررسی قرار دهد و گزارش آن را ارائه دهد.

ابوترابی فرد در پایان خاطرنشان کرد: مجلس تاکنون براساس قانون اساسی عمل کرده است و  گزارش ویژه برجام به زودی به مجلس ارائه خواهد شد.

پیشنهاد ثبت روز "مذاکره و دیپلماسی" در تقویم ملی کشور

محمد باقری بنابی نماینده بناب طی تذکر شفاهی خطاب به دولت و کمیسیون برجام، گفت: مشکلات کشور با رد و تصویب برجام حلی شدنی نیست. راهکار حل مشکلات کشور فقط اصلاح ساختارهای اقتصادی و سیاسی کشور است. باید توجه کنیم که کمیسیون برجام به تریبون مخالفان توافق تبدیل شده و نتایج کمیسیون برجام تا امروز این مطالب است:

اول آنکه، دو قطبی شدن کمیسیون برجام و جامعه که بر خلاف فرمایشات صریح مقام معظم رهبری می باشد.دوم آنکه، ناامید شدن مردم از حل مشکلات اقتصادی، مورد بعد آنکه، تحقیر و تضعیف مجلس شورای اسلامی که عملا مجلس را در مقابل مردم قرا داده اند. و در آخر انتشار اخبار دروغ و کذب در سطح ملی از رسانه ملی است.

باقری بنابی در بخش دیگری از اظهارات خود از شورای عالی انقلاب فرهنگی خواست تا روز 23 تیرماه که روز توافق هسته ای بود ، به عنوان روز مذاکره و دیپلماسی در تقویم کشور ثبت شود.

 از امکانات رسانه ای برای اطلاع رسانی به مردم در بلایای طبیعی استفاده شود

فرهاد بشیری نماینده پاکدشت طی تذکر شفاهی در صحن مجلس با یادآوری بارش‌های اخیر در استان تهران به ویژه شهرستان پاکدشت، اظهار داشت: متاسفانه در این شهرستان خسارت جانی و مالی زیادی به مردم وارد شد. که از مسئولان مربوطه درخواست داریم نسبت به پرداخت این خسارات اقدام نمایند.

وی یادآور شد: ستاد بحران کشور برای اطلاع‌رسانی همه جانبه در مواقعی که حوادث طبیعی رخ می‌دهد، از تمام امکانات رسانه ای به ویژه صدا و سیما استفاده کند تا مردم گرفتار بلایای طبیعی مانند سیلاب در بستر رودخانه ها نشوند.

بشیری در خاتمه تاکید کرد: همچنین باید تجهیزات و امکانات لازم برای رسیدگی به خسارت‌های بعد از حوادث طبیعی وجود داشته باشد تا بتوان از آسیب‌های وارده جلوگیری کرد.