Skip to Content

گزارش هفته اول شهریور و تعطیلات نابهنگام مجلس برای مخالفان توافق هسته‌ای

گزارش هفته اول شهریور و تعطیلات نابهنگام مجلس برای مخالفان توافق هسته‌ای


دومین دور تعطیلات تابستانی مجلس، درست در روزهایی مخالفان دولت در بهارستان را خاموش خواهد کرد که در آن‌سوی میدان نمایندگان کنگره آمریکا به‌زودی برجام را به رأی می‌گذارند.

گزارش هفته اول شهریور و تعطیلات نابهنگام مجلس برای مخالفان توافق هسته‌ای

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس تی وی، تعطیلی مجلس در این شرایط چندان باب تبع مخالفان توافق هسته‌ای نبود. سرنوشت توافق هسته‌ای، اعلام رأی کنگره آمریکا در هفته‌های آتی و رفت‌وآمد دیپلمات‌های غربی به ایران، باعث شد تا ۵۰ نماینده برای تعویق تعطیلات مجلس نامه امضا کنند و از هیئت‌رئیسه بخواهند که این تعطیلات را به تعویق بیاندازد. تلاشی که با مخالفت هیئت‌رئیسه، ناکام ماند تا نمایندگان ناچار شوند در هفته‌های آتی، نطق‌های تند خود علیه دولت و توافقنامه هسته‌ای را از صحن علنی مجلس به رسانه‌های همسو بکشانند.
محمدحسن آصفری یکی از این نمایندگان، با اشاره به این‌که «تعطیلات مجلس باعث می‌شود مجلس خروجی درست و مشخصی برای مذاکرات نداشته باشد» گفت: «در این سه هفته کمیسیون‌ها و صحن مجلس تعطیل می‌شود و دیگر نمی‌تواند ابعاد مختلف مذاکرات هسته‌ای را بررسی کرد».
روزنامه کیهان نیز نسبت به این تعطیلی واکنش نشان داد و در مطلبی با عنوان «برجام بلاتکلیف است؛ تعطیلی مجلس به صلاح نیست» نوشت: «این تعطیلات تأمل‌برانگیز مجلس در شرایط کنونی هر فرد آگاهی را به یاد تعطیلات مجلس در دوران مذاکرات نهایی ایران با ۱+۵ که منجر به نگارش متن توافق هسته‌ای شد، می‌اندازد، چراکه در جریان مذاکرات حساس وین که به تهیه برجام منتهی شد، نمایندگان در دور نخست تعطیلات تابستانی بودند و این تعطیلات امکان تأثیرگذاری را از مجلس به‌عنوان نهادی که قرار است در رأس امور باشد گرفته بود».

واکنش مجلس به سفر وزیر امور خارجه انگلیس به ایران
سفر فیلیپ هاموند وزیر امور خارجه انگلیس به ایران و بازگشایی سفارت‌خانه بریتانیا در تهران حاشیه‌های فراوانی را رقم زد.
از تجمع اعتراضی در مقابل سفارت انگلیس که منجر به بازداشت تعدادی از سوی نیروی انتظامی شد تا نطق‌های اعتراضی برخی نمایندگان در واکنش به این سفر، فضای سیاسی کشور را در هفته اول شهریورماه ۹۴ تحت تأثیر قرار داد.
در مجلس ابتدا حمید رسایی طی تذکری کتبی خطاب به وزیر کشور نسبت به آنچه وی «ضرب و شتم دانشجویان مقابل سفارت انگلیس» خواند، اعتراض کرد.
رسایی در تذکر خود، سفارت انگلیس را به «لانه روباه» تشبیه کرد و در اعتراض به ضرب و شتم معترضان طبق دستور وزارت کشور گفت: «این در حالی است که مدتی قبل بعد از توافق هسته‌ای عده‌ای پورشه‌سوار درحالی‌که روی لباسشان
I LOVE USA بود رقصیدند و امنیت آن‌ها تأمین شد».
وی در صحن علنی مجلس خطاب به وزیر کشور دولت یازدهم گفت: «آقای رحمانی فضلی! اگر روزی مثل فتنه سال ۸۸ عده‌ای قصد اشغال وزارت کشور را داشته باشند، همین دانشجویان کتک‌خورده از جمهوری اسلامی دفاع می‌کنند نه پورشه‌سواران رقاص آمریکایی»
احمد توکلی دیگر نماینده تهران نیز اظهارات فیلیپ هاموند وزیر امور خارجه انگلستان که گفته بود «مواضع ایران در قبال اسرائیل اندکی تغییر کرده است» را «دروغ» و در راستای «اختلاف‌افکنی بین مسئولان ایرانی» خواند.

صف استیضاح وزرا
در هفته گذشته برخی نمایندگان مجلس، طرح‌های استیضاح چند وزیر را پیگیری و همزمان در تلاش هستند هیئت‌رئیسه را برای انجام این استیضاح‌ها مجاب کنند.
گودرزی وزیر ورزش و جوانان، فانی وزیر آموزش‌وپرورش، آخوندی وزیر مسکن و شهرسازی، طیب نیا وزیر اقتصاد، زنگنه وزیر نفت، جنتی وزیر ارشاد از گزینه‌های اصلی استیضاح در مجلس نهم هستند که ماه‌هاست با سایه استیضاح بر بالای سر خود مشغول کار در وزارت خانه خود هستند و هفته‌های متمادی رهسپار کمیسیون ها و صحن علنی مجلس برای پاسخگویی به سؤالات نمایندگان هستند.
شریف حسینی نماینده اهواز و عضو فراکسیون ورزش مجلس که استیضاح گودرزی را پیگیری می‌کند در گفتگویی تلاش برای به انفعال کشاندن نمایندگان استیضاح‌کننده وزرا را مذموم خواند و گفت: «تهدیدهای مختلفی برای این نمایندگان درخواست‌کننده استیضاح وزیر وزرش صورت می‌گیرد، اما این‌گونه شانتاژها جواب نخواهد داد و کسی نمی‌تواند با زبان تهدید با نمایندگان مجلس سخن بگوید».
حسن کامران نماینده اصفهان نیز درباره آخرین وضعیت استیضاح عباس آخوندی وزیر مسکن و شهرسازی، در اظهارنظری مدعی شد که «رئیس و نواب رئیس مجلس در این زمینه ما را به بازی گرفتند»
این نماینده در توضیح مخالفت هیئت‌رئیسه با استیضاح آخوندی گفت: «قبل از تعطیلات اول تابستان مجلس که این مسئله در دستور بود ما به حد کافی امضا داشتیم اما هیئت‌رئیسه مجلس تفسیری بنی‌اسرائیلی صورت داد و اعلام کرد که امضاکننده‌های استیضاح پس از جلسه با وزیر مسکن در کمیسیون باید اعلام کنند که از توضیحات وی اقناع نشده‌اند».
شکرخدا موسوی نماینده اهواز نیز درباره آخرین وضعیت استیضاح بیژن زنگنه وزیر نفت گفت: «در حال جمع‌آوری امضاهای بیشتر برای طرح استیضاح هستیم».
از سوی دیگر جمعی از نمایندگان مجلس طرح استیضاح علی‌اصغر فانی وزیر آموزش‌وپرورش را بار دیگر به جریان انداختند.
این طرح استیضاح تاکنون به امضای ۲۵ نماینده مجلس رسیده و طبق گفته طراحان قرار است امضاهای آن افزایش یابد.
مهدی موسوی‌نژاد نماینده دشتستان درباره به جریان افتادن دوباره طرح استیضاح علی‌اصغر فانی گفت «این استیضاح در دفعه گذشته حائز رأی مثبت نمایندگان نشد اما این بار مخالفان استیضاح ابراز پشیمانی کرده و آمادگی‌شان را برای انجام استیضاح اعلام کردند»
اما احمد بخشایش نماینده اردستان در تذکر شفاهی انتقاد شدیدی نسبت به عملکرد علی لاریجانی در موضوع استیضاح وزرا کرد.
بخشایش با اعلام این‌که «مصلحت مجلس مهم است یا مصلحت شخصی؟!» در صحن علنی خطاب به مردم ایران گفت: «ملت شریف ایران! رئیس مجلس اجازه نمی‌دهد قانون اجرا شود این حق مجلس است که استیضاح توسط رئیس مجلس اعلام وصول شود».

تشکر و تقدیر از قوه قضائیه برای اجرای حکم مهدی هاشمی
باگذشت دو هفته از اجرای حکم زندان مهدی هاشمی فرزند رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام جمهوری اسلامی ایران بازار تشکر و تقدیر از قوه قضائیه برای اجرای این حکم در مجلس هنوز رونق دارد.
هفته گذشته نیز تعدادی از نمایندگان در لابه‌لای نطق‌های سیاسی، فرهنگی و اقتصادی خود گذری هم به موضوع بازداشت مهدی هاشمی زدند.
مهدی موسوی نژاد عضو کمیسیون انرژی مجلس در پایان نطق میان دستور خود که با موضوع توافق هسته‌ای بود از قوه قضائیه به خاطر حکم مهدی هاشمی که وی را «اشراف‌زاده‌ای که خون خود را از خون همه ملت رنگین‌تر می‌دید» خواند، تشکر کرد.
حسن کامران نماینده اصفهان نیز در نطق میان‌دستور خود گفت: «وامصیبتا که مجمع تشخیص مصلحت نظام هنوز قانون «از کجا آورده‌اید؟» را به تصویب نرسانده است و اگر این قانون به تصویب می‌رسید فساد کمتر بود و حداقل آقازاده‌ها فسادشان کمتر می‌شد».

نطق یک نماینده علیه وزیر نفت دولت روحانی
هفته گذشته شکرخدا موسوی نماینده اهواز نطقی علیه بیژن زنگنه وزیر نفت دولت یازدهم داشت.
این نماینده در ابتدای نطق خود گفت که با «خاطری اندوهگین و ناامید از آینده بخش مهم و کلیدی صنعت نفت، تذکر مهم به وزیر می‌دهم»
وی وزیر نفت دولت روحانی را متهم کرد که «در همان ابتدای وزارتش پیام داد همه آن‌هایی که در ۸ سال خانه‌نشینی سراغی از من نگرفتند برای رفتن از مجموعه آماده شوند و بااین‌همه عقده و کینه چه فجایعی که در صنعت نفت به بار نیامد»
موسوی نژاد، محصول ۸ سال مدیریت زنگنه در دوران اصلاحات بر وزارت نفت را «رشوه‌خواری استات اویل و فاجعه عملکرد توتال در پارس جنوبی و قرارداد ننگین کرسنت» دانست و خطاب به وی گفت: تا کی می‌خواهید از قلع‌وقمع نیروهای مؤمن و متدین وزارت نفت دست‌بردارید؟ شما تا الآن هم مشمول رحمت و رأفت نظام اسلامی شده‌اید.
این نماینده در پایان نطق خود خطاب به وزیر نفت گفت: «آقای زنگنه آیندگان حتماً ما را نخواهند بخشید که شمارا با بند کرسنتی‌ات و حلقه مدیران دو پاسپورتی‌ات و خیانت‌هایی که به مملکت ایران کردید به وزارت رسانیدیم؛‌ بعید می‌دانم شما جز به داشتن شناسنامه ایرانی دیگر علاقه و عرق و تعصبی به ایران اسلامی داشته باشید»

مصوبه ممنوعیت به‌کارگیری بازنشستگان در مجلس
در هفته گذشته پس از مدت‌ها، نمایندگان مجلس طرح دوفوریتی ممنوعیت به‌کارگیری بازنشستگان را موردبررسی قرار داده و تصویب کردند.
به‌موجب مصوبه مجلس، هرگونه به‌کارگیری افرادی که در اجرای قوانین و مقررات، بازخرید یا بازنشسته شده یا می‌شوند از تاریخ لازم‌الاجرا شدن این قانون به‌استثنای مقامات موضوع ماده ۷۱ قانون مدیریت خدمات کشوری، ایثارگران، فرزندان شهدا و فرزندان جانبازان ۷۰٪ و بالاتر در دستگاه‌های اجرایی موضوع ماده ۵ قانون مدیریت خدمات کشوری یا هر دستگاهی که به نحوی از انحاء از بودجه کل کشور استفاده می‌کند، ممنوع و همچنین هرگونه پرداخت از هر محل و تحت هر عنوان به آنان ممنوع است.

انتقاد وزیر اسبق بهداشت به وزیر فعلی
هفته گذشته دکتر حسن قاضی‌زاده هاشمی وزیر بهداشت دولت یازدهم به بهارستان رفته بود تا گزارشی از عملکرد این وزارت خانه به مجلس ارائه کند.
حضور وزیر بهداشت دولت حسن روحانی در مجلس فرصتی بود برای دکتر مسعود پزشکیان وزیر اسبق بهداشت در دولت محمد خاتمی و نماینده فعلی مجلس تا انتقادات تندی را نسبت به عملکرد هاشمی قاضی‌زاده مطرح کند.
پزشکیان در حضور وزیر بهداشت گفت که «ما از ابتدا نسبت به اظهارات آقای وزیر نقد داشتیم و الآن هم معتقدیم که خلاف قانون صورت می‌گیرد»
این عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس «عملکرد و پرداخت به پزشکان خارج از سطح‌بندی» را «خلاف قانون خواند» و مثال زد که «در دانشگاه خود ما ۴۸ نفر از اساتید تمام‌وقت را پاره‌وقت کردند که یکی از آن‌ها در همان سیستم ماهی ۹۰ میلیون تومان درآمد داشت؛ یعنی پرداختی در سیستم دولتی برایش کم بود و برای درآمد بیشتر به بخش خصوصی رفت»
به گفته وزیر اسبق بهداشت «در ایران پزشکان متخصصی هستند که ماهی یک‌میلیون تومان هم درآمد ندارند» اما میانگین درآمد اعضای هیئت‌علمی در خارج از کشور ۱۰ هزار دلار است درحالی‌که سرانه درآمد در آنجا ۴ هزار دلار است.
نماینده تبریز در نطق خود گفت که «ما مصوب کردیم که به مناطق محروم بودجه اختصاص داده شود اما تعرفه‌ها و هزینه‌ها افزایش یافت؛ ما قادر نیستیم با این ولخرجی‌ها نظام بهداشت و درمان کشور را اداره کنیم»
این نماینده اصلاح‌طلب با انتقاد از دولت مدعی شد که «بعضی مسئولین با صداوسیما صحبت کردند که ما به این سازمان نرفته و درباره این وضع بهداشت و درمان صحبت نکنید و دست‌اندرکاران برنامه «نبض» را هم عوض کردند»
وی به حسن قاضی‌زاده هاشمی گفت: «اگر معتقدید راهی که می‌روید درست است ادامه دهید اما ۶ ماه دیگر که پول کم آوردید نیایید به مجلس بگویید پول بده»

احضار وزرا ادامه دارد
هفته گذشته علی ربیعی وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی تنها وزیری بود که به مجلس رفت تا درباره معضل بیکاری به سؤال نمایندگان پاسخ دهد.
با توضیحات ربیعی، نماینده سؤال‌کننده اعلام کرد که «به این شرط که ربیعی وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی در جلسه هیئت دولت در همدان اعلام کند که حل معضل بیکاری در کشور در اولویت این وزارتخانه است، از پاسخ‌های وی قانع شد»
اما قرار است پس از تعطیلات سه‌هفته‌ای مجلس، عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی راهی بهارستان شود تا درباره واگذاری زمین برای طرح‌های دولتی و خصوصی و عدم‌حمایت از پروژه ریلی مشهد – بجنورد – گرگان و عدم اجرای اصل ۴۸ قانون اساسی به سؤالات نمایندگان پاسخ دهد.
همچنین علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هم در ماه آینده به مجلس می‌رود تا در مورد علت صدور مجوز اکران فیلمی، به نمایندگان توضیح دهد.