Skip to Content

گفت و گو با «آمانو» در کمیسیون برجام ظرافت خاصی دارد!

گفت و گو با «آمانو» در کمیسیون برجام ظرافت خاصی دارد!


منصوری آرانی:

گفت و گو با «آمانو» در کمیسیون برجام ظرافت خاصی دارد!

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس تی وی ، عباسعلی منصوری آرانی از اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس در ارتباط با حضور آمانو در کمیسیون برجام به خبرنگار تابناک می گوید: در روزهای اخیر صحبت ها بر سر دعوت از آمانو در نشریات و رسانه ها بیش از هر زمان دیگری بر سر زبانها افتاده و به نظر می رسد که احتمال حضور آمانو در کمیسیون برجام بیشتر شده؛ اما موضوعی که باید در نظر گرفت این است که آیا ما هم می خواهیم اتفاقی که در کنگره امریکا رخ داد تکرار شود، یا بحث خاصی است که باید مطرح شود؟!
وی تصریح کرد: در آمریکا، کنگره به دولت اعتماد نداشت و می خواست حقایق را از زبان آمانو بشنود، اما این موضوع درباره ما صدق نمی کند و ما به دولت اعتماد داریم، بنابراین الگوی ما آمریکا نخواهد بود، ولی ما می توانیم دیدگاه های خود را نسبت به عهد شکنی های گذشته بیان کنیم که می تواند خروجی داشته باشد. اگر ما بتوانیم به آمانو پیغام دهیم که مستقل عمل کنند و تحت تأثیر عوامل بیرونی قرار نگیرند می تواند مفید واقع شود، البته این کار ظرافت خاصی می خواهد و موضوع بسیار سخت و حساسی است و باید فضا را طوری تعریف کنیم که این پیام به خوبی به وی برسد.
این عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس همچنین اضافه کرد: می شود از فرصت به دست آمده استفاده کرد و اسناد و مستندات مرتبط با اتفاقات گذشته مانند درز اطلاعات یا بازدیدهای صورت گرفته از پارچین و درخواست های بازدید مجدد از سایت های هسته ای کشور را برای وی تشریح و به وی اعلام کنیم که منابع آنها و کسانی که به آنها اطلاعات می دهند، افراد مطمئنی نیستند و حتی می توانیم موضع مریوان را هم که در روزهای گذشته خبر ساز شده بود، شفاف کنیم.
البته ما خودمان هم قبل از هر کار دیگری باید فهم خود از برجام را بالا ببریم؛ مثلا در قضیه موشک ها، فهم ما این است که موشک های ما برای کلاهک هسته ای طراحی نشده و مشمول تحریم نمی شود و لذا می توانیم کار خود را در این خصوص ادامه دهیم، در ارتباط ما مسائل دیگر هم به این صورت است و باید فهم خودمان را برای آمانو تشریح کنیم.
این نماینده مجلس در پایان به نکته مهمی اشاره کرد و گفت: این کار نیاز به نشست های تخصصی دارد و باید حقوقدان ها و افراد فنی ما را در این راه کمک کنند تا بتوانیم با زبان وی مطالب خودمان را به وی منتقل کنیم. در غیر این صورت حضور وی در کمیسیون به شکلی که در آمریکا اتفاق افتاد، کار مفیدی نیست. دولت ما چیز پشت پرده ای ندارد که آمانو آن را برای ما تشریح کند. با بی برنامگی نمی شود رئیس آژانس انرژی اتمی را به کمیسیون آورد، اما متاسفانه تا این لحظه من به عنوان عضو کمیسیون سیاست خارجی و کمیسیون برجام اطلاعی از چهارچوب حضور وی در کمیسیون ندارم و اگر این گونه باشد حضور وی در کمیسیون به صلاح نیست، اما اگر برنامه مدونی باشد خوب و مفید خواهد بود بنابراین کمیسیون در حال حرکت بر لبه تیغ است.
به نظر می رسد با تدبیر مجلسیان، می توان از حضور آمانو در مجلس نهایت استفاده را برد و باید نفس اینکه یک مقام مسئول از نهادهای بین المللی ـ که عموما طرف مذاکره مقام های اجرایی کشور است ـ در مجلس شورای اسلامی که عصاره ملت ایران است، حضور یابد و مستقیم از دغدغه های فنی و سیاسی آنان در ارتباط با پرونده هسته ای ایران، آنجا که به آژانس بین المللی انرژی اتمی ارتباط دارد، آگاه شود، را به فال نیک گرفت.